Adresser for medlemskor i DSF

Er der rettelser, må i gerne sende en mail til DSFs webmaster Jørn Frandsen.

Kornavn Formand Telefonnummer og Email-adresse
Kor i Nordjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Ib H. Djernø

Frederikshavn Mandskor

Jørn Ploug 
Vegavej 21
Kilden
9900 Frederikshavn

2386 9764

jorn.ploug@live.dk

Sangkoret Frejdig
(Brønderslev)

Jørn Bækgaard
Valdemarsgade 8, 2-2
9700 Brønderslev

2042 9285

baakgaard@gmail.com

Aalborg Haandværker-Sangforening

Henrik Gertsen
Vestergade 122
9700  Brønderslev

9880 2334

henrik.gertsen@live.dk

Sangforeningen Brage af 1866

Bent Magedin
Østergade 14
9370 Hals

6185 1569

bent@magedin.dk

Aalborg Sangforening af 1843

Carsten E. Larsen
Slotsgade 31A, 2.
9000 Aalborg

9813 1967

cel@mail.dk

Nibe Håndværkersangforening Birger Munthe
Langersvej 19
9000 Aalborg
2860 7441

birgermunthe@gmail.com

Kor i Midtjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen:Henning Taankvist

Håndværker Sangforeningen, Nyk. Mors

Anders Holmgaard
Majgårdsvej 11, Frøslev
7900 Nykøbing M.

9774 4444

holmg@privat.dk

Viborg Mandskor

Klaus Keller
Skt.Jørgensvej 18
8800 Viborg

4092 7896

klaus.keller@live.dk

Hadsten Sangforening

Finn Nørregaard Hansen
Østervangsvej 154
8370 Hadsten

2126 4230

rogfnhansen@mail.dk

Herrekoret 'Arion'

Per L. Tønnesen
Brobjerg  Parkvej 39
8250 Egå

2698 4044

pertonnesen@youmail.dk

Aarhus Studenter - Sangforening

Michael Fuglholt
Elverdalsvej 125
8270 Højbjerg

8627 6225 

m.fuglholt@dadlnet.dk

Silkeborg Mandskor

Esper Ravn Poulsen
Skærskovhedevej 17
8600 Silkeborg

8681 0101

silkeborg@mandskor.dk

Mandskoret Djursland

Mogens Kaalbye
Nygade 7
8400 Ebeltoft

9838 1359

kaalbye@mail.tele.dk

Skiveegnens Herrekor

Henning Taankvist
Vestagervej 10
7800 Skive
9752 8721  /  2043 6199

Henning-taankvist@privat.dk

Århus Bagerlaugs Håndværkerkor

Mogens Borg Lauritzen
Skæring Sandager 135
8250 Egå

8674 1701

Mogens_borg@get2net.dk

Kor i Østjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: Erik Hansen

Skanderborg Mandskor

Erik Hansen
Egholmvej 7
8766 Nørre-Snede

2169 4527

erik.skjoennemann.hansen@gmail.com

Give Mandskor

Peder Sandfeld
Sillesthovedvej 8
7323 Give

2346 1772

peder.s@mail.tele.dk

Horsens Håndværker- & Industrif. Sangkor

Poul Nicholaisen
Bisholt Strandvej 21
8700 Horsens

75684080 / 20424080

p.nicholaisen@profibermail.dk

Forsvarsbrødrenes Sangkor Vejle

Børge Juul
Grejsdalsvej 438
7100 Vejle

7588 1513 / 4055 1513

bjuul.dalen@gmail.com

Kolding Mandskor

Erik Schlünsen
Skødebjergvej 10
6623 Vorbasse
7552 9488 / 2091 6990

erik@schlunsen.dk

Kor i Vest- og Sydjylland
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen:Ove Aagaard

Varde Mandskor

Henrik Bay
Højbjergvej 15
6800 Varde

9955 8588

hby@energinet.dk

Mandskoret 'Zelo', Varde

Kjeld Æbelø
Skovløbervænget 8
6800 Varde

7522 3018

post@zelo-varde.dk 

Jerne Mandskor

Jens Johansen
Sprogøvej 68
6710 Esbjerg V

7515 0414

sangerjens@gmail.com

Bramming Mandskor

Sven Thomsen
Vesterbyvej 7
St. Darum
6740 Bramming

7517 9443  / 2345 0733

sven@helheden.dk

Ribe Mandskor

Arne Nielsen
Gl. Koldingvej 8
6760 Ribe

2125 4305

info@asgaardribe.dk

Gram Mandskor

Jens Otto Bjørnskov
Høllevangen 39
6520 Toftlund

7483 2811

jo39b@toftlund.net

Bassekoret, Aabenraa

Poul Stenderup
Sønderballevej 29, Genner Strand
6230 Rødekro

7469 8250
Mobil 4098 9979
ps@brage.dk

Mandskoret 'Sønderborg'

Carsten Hauerberg
Eisingsvej 12
6400 Sønderborg

7443 1938  /  2018 6872

hauerberg@bbsyd.dk

Kor på Fyn
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen: John Jensen

Horne Mandskor

H. C. Glasdam
Egsgyden 36
5600 Faaborg

3071 0736

hmk1845@gmail.com

Nyborg Sangforening

Per Kurt Olsen 
Sydkajen 4, 2. tv
5800 Nyborg

6532 3077

formand@nyborgsangforening.dk

Kor på Sjælland og Lolland-Falster
Kontaktperson i DSF-bestyrelsen:Helmut Stark og Kurt Vittrup

Helsingør Håndværker Sangforening

Peter Soelberg
Sankt Anna Gade 57
3000 Helsingør

2927 2727

formanden@hhsf.dk

Dunkel Dirks

Kristian Bæk Michelsen
Jagtvej 49.1
2200 København N

3176 5078

kbmichelsen@gmail.com

Glostrup Sangforening

Hans Lindberg-Jensen
Aalbroslyngen 7
2730 Herlev

6150 8041

DSL122444@gmail.com

Det Grafiske Kor

Helmut Stark
Brydeholm 58
2670 Greve

4390 2885 eller 2425 1685

helmut@stark.dk

Københavns Politi Sangkor

Asger Holm Willumsen
Humlebækvej 4
4600 Køge

5666 1477 / 2099 1477

ashvill@mail.dk

Studenter-Sangforeningen,
c/o Svenska Gustavskyrkan

Erling Rørdam
Ørbækgårds Alle 222
2970 Hørsholm

4586 7040

formand@studentersangerne.dk

Køge Mandskor

Poul Findahl
Storebjerg 28 
2670 Greve

3068 0319

p-findahl@hlaug.dk

Nakskov Sangforening

Torsten Schultz
Eiglersvej 24
4900 Nakskov

5492 6825

nakskovsang@gmail.com

Opdateret: 09-11-2017